O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Palác Kinských


Muzea

Praha výlety do okolí


Tipy na výlety
(Golz-Kinských)

Praha 1 - Staré Město, Staroměstské náměstí 11 a 12, čp. 606 a 607

Rokoková budova byla postavena podle projektu Anselma Luraga nebo K. I. Dientzenhofera (spor o autorství) v letech 1755 - 65 pro Jana Arnošta Golze (Golče). Na místě stály původně dům U staré měny a Muglicerovský (U Stolice královské). V r. 1768 (po smrti hraběte Golze) koupil palác František Oldřich hrabě Kinský. V majetku jeho rodu zůstal palác až do r. 1945. Za Rudolfa knížete Kinského r. 1836 byla zahájena přestavba celé rezidence stavitelem Jindřichem Kochem. K budově byl připojen dům U Pechanů, interiéry byly upraveny v duchu empírového klasicismu.
Hlavní průčelí rozdělují dva rizality završené trojúhelníkovými štíty, mezi nimi stojí plastiky z ateliéru Ignáce Františka Platzera (alegorie Živlů a antická božstva). V květnu 1945 byly poškozeny, a tak byly nahrazeny r. 1956 kopiemi. Štukové výplně štítů provedl podle Platzerových návrhů pravděpodobně Santin G. Bussi (na mytologické náměty jako např. únos Evropy aj.). Od něj pocházejí rovněž reliéfy nad okny (Madona s dítětem a sv. Jan Nepomucký).
V r. 1843 se v paláci narodila Berta Suttnerová - Kinská, první nositelka Nobelovy ceny míru. Německé gymnázium, které tu ve druhém patře sídlilo, navštěvoval v letech 1893 - 1901 mladý Franz Kafka. V přízemí měl jeho otec Hermann Kafka od r. 1912 až do své smrti obchod galanterním zbožím. Do r. 1929 zde působilo Polské velvyslanectví. 25. února 1948 pronesl z balkonu svůj projev Klement Gottwald a zahájil tak další éru nesvobody pro naše národy.
V letech 1995 - 2000 proběhla rekonstrukce paláce. Byla zrestaurována knihovna Kinských, vzniklo i nové loutkové divadlo, otevřely se románské a gotické sklepy, velmi přísně chráněné. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci opět otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde informační centrum Národní galerie, která má také v zadním traktu kanceláře, je zde kavárna a muzejní obchod. V předním traktu je prostor pro výstavní činnost.
Palác Kinských je národní kulturní památkou.