O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Nikdy nedokončený zámek Plumlov je oblíbeným sídlem vrápenců a netopýrů


zámek

výlety Hanácko


Zámek, který nikdy nebyl zcela dostavěn, dnes skýtá možnost prohlédnout si barokní stavbu inspirovanou renesancí, která má velmi neobvyklý tvar. Sídlo, které v 17. století nenašlo místo v srdci svých urozených pánů Lichtenštejnů, je nyní oblíbeným letním úkrytem vrápenců malých a netopýrů velkých.

Plumlovský zámek nechal postavit na konci 17. století Jan Adam z Lichtenštejna vedle původního hradu ze 13. století. Velkolepé architektonické plány jeho otce, knížete Karla Eusebia, se však nikdy nenaplnily a tak má původní barokní zámek postavený v renesančním stylu velmi neobvyklý vzhled.

Půdu nízkého (severního) zámku obývá kolonie vrápence malého. Vrápenci zde dle dochovaných historických záznamů sídlí minimálně od 60. let 20. století. V prostorách vysokého (jižního) paláce pak o svá mláďata každoročně pečují samice netopýra velkého. Kolonie našeho největšího druhu netopýra se zde ukrývá v prostorách 5. a 6. podlaží v dutinách nad falešnými stropy a zvířata vyletují otvory po chybějící omítce.

Zajímavosti ze života zdejších okřídlených obyvatel se návštěvníci dozvědí z výkladu průvodců.