O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Naučná stezka KŘEMEŠNÍK


"Turistické trasy"

výlety Jihlavsko


NS KŘEMEŠNÍK

Trasa naučné stezky Křemešník vede okolo temene stejnojmenného vrchu (765 m), který se vypíná v jižní části Českomoravské vrchoviny asi 8 km východně od Pelhřimova. Z větší části kopíruje hranici přírodní rezervace Křemešník, vyhlášené k ochraně společenstev jedlobukového lesa vrcholové partie hory (vyhlášena 1985).

Stezka je zaměřena na seznámení s přírodní rezervací Křemešník, ale upozorňuje návštěvníky i na kulturní památky a přibližuje jim historii a význam těchto památek.

Asi 3 km dlouhá stezka je určena především pěším návštěvníkům. Výchozí místo je na parkovišti u horského hotelu Křemešník, kde je umístěna informační tabule s mapou stezky a směrovkou, která návštěvníky navede k prvnímu zastavení, jež je umístěno asi 200 m jihovýchodně od parkoviště.
Na trase je 8 zastavení osazených originálně zpracovanými informačními panely. Návštěvníci jsou po stezce vedeni značením obvyklým pro naučné stezky (zelenobílá ochranářská "psaníčka"). Na trase jsou osazeny i lavice a dřevěné stoly, které vybízejí návštěvníky k odpočinku.

Zajímavosti na trase:
Rozhledna v sousedství vrcholu
Kostel Nejsvětější Trojice - poutní kostel pod vrcholem
Křížová cesta - 14 kamenných kapliček, Boží hrob, kaple nad údajně léčivým pramenem
Větrný zámek - nedostavěná stavba romantického zámečku z počátku 20. století
Rostlinstvo rezervace - běžné i vzácně se vyskytující rostliny
Zvěř - historie lovu zvěře na Křemešníku, současná zvířena