O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Svatý Jan pod Skalou obývají v zimě netopýři


Církevní stavby

výlety Karlštejn a okolí


Obec Svatý Jan pod Skalou, ležící v srdci národní přírodní rezervace Karlštejn, oplývá řadou zajímavých historických staveb. Některé z nich jsou dnes sídlem vzácných okřídlených obyvatel.
Nejvýznamnějšími památkami v obci nedaleko Berouna jsou areál bývalého benediktínského kláštera a kostel sv. Jana Křtitele, spojený s jeskyní sv. Ivana. Oba objekty dnes obývají vzácní okřídlení nájemníci - zimu zde pravidelně tráví netopýři a vrápenci.
V Ivanově jeskyni, kde se zachovala přirozená travertinová část s krápníkovou výzdobou, každoročně zimuje několik vrápenců malých. Někdy se tu lze v chladném období roku setkat také s netopýrem černým, ušatým nebo dlouhouchým. V klášterním sklepě a bývalé kotelně přebývá několik druhů letounů, také náš největší druh, netopýr velký.

V blízkém okolí kláštera je od srpna 2017 ukrytá KEŠKA zařazená do série „S Drákulou v netopýřím světě“. Díky ní mohou příznivci geocachingu navštívit místo spojené s výskytem netopýrů a zároveň se dozvědí řadu zajímavostí ze světa létajících savců