O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Sklářská huť v Nenačovicích


Technické zajímavosti

výlety Karlštejn a okolí


Výlety s dětmi

Firma GLASSTAR Nenačovice byla založena r. 1996 jako malá rodinná sklářská huť.
Huť je soustředěna na malosériovou výrobu (navyrábí pro velkosklady), tudíž je v drobném prodeji ve vlastní prodejně originální. Výrobky odebírá několik obchodů hlavně v centru Prahy, ostatní výrobky prodává firma ve vlastní prodejně v sídle huti, část výroby jde na export.

Sklářská huť vyrábí v současné době cca 200 druhů výrobků, např.: hutní sklo barevné ručně nabírané, hutní barevná zvířata ručně nabíraná i foukaná, skleněné ovoce, skleněné bonbony a jiné ozdobné předměty, hutní vázy (tahané i foukané), hutní mísy, popelníky a koše, svícny, zvonky, barevnou kalíškovinu, těžítka, hranované jehlany a šestihrany, skleněné květiny 40 cm a 50 cm i delší, dezénové závěsné koule, další dekorativní předměty.

Výroba probíhá sedm dní v týdnu. Sklářská pec je otápěna propanem. Je třípánvová, tzn. že se uvnitř pece nacházejí tři ks keramických nádob, kde jsou nataveny tři barvy skloviny (křišťál, zelená, modrá). Přes den se sklovina zpracovává při teplotě cca 1200° C, v noci se při teplotě cca 1350° C taví na druhý den. Taví se granule a frity (zdůvodů ekologických se netaví ze sklářského kmene). Utavená sklovina je kvalitní litio-barnatý křišťál. Ostatní barvy výrobků se získávají obalováním čirého křišťálu v barevných pudrech a fritách specielně vyrobených k tomuto účelu (rovněž skloviny). Výrobky přicházejí na svět buď foukáním nebo tvarováním z masivní skloviny (z volné ruky nebo do formy). Po vytvoření výrobku se musí každý předmět řízeně vychladit, aby se v něm odbouralo napětí a výrobek nepraskl. Chlazení probíhá v chladících pecích při teplotě cca 500° C, kde se nechává určitou dobu na výdrži, potom se samovolně ochlazuje až do druhého dne na pokojovou teplotu. Po vychlazení je každý výrobek prohlédnut přísnou kontrolou. Takto prohlédnutý výrobek je už úplně hotov jako např.: ryba, květina atd. nebo se ještě musí dále zušlechťovat obrušováním, leštěním jako např.: vázy, skleničky, jehlany atd. Hotové výrobky jsou dále zabaleny do krabiček a předány do vlastní prodejny nebo expedovány k zákazníkovi.