O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Mariánská


Obec

výlety Krušné hory


Kam na výlet?
První zmínky o osadě Mariánské (tehdy pod názvem Sorg) nacházíme překvapivě už v 2. polovině 15. století, tedy o několik desetiletí dříve, než byl založen slavný Jáchymov. Důležitou roli v jejím vývoji sehrál Jan Niavis, který žil v poustevně na nedalekém kopci Vlčí hřbet a předpověděl prý úspěch a slávu Jáchymova. Na jeho slova si o dvě staletí později vzpomněli nešťastní obyvatelé upadajícího hornického města a rozhodli se jednat. Na místě bývalé poustevny postavili kapli Panny Marie, kde ji pokorně žádali o pomoc.
Roku 1691 dostala osada jméno Maria Sorg neboli Mariánská a o osm let později byl dokončen krásný kamenný kostel. Pro stále častější poutníky byl u kostela roku 1730 vystavěn hostinec a dřevěný útulek. Časem přibyl také malý kapucínský horský klášter. Pohodu a klid zalesněného místa krutě narušila 50. léta 20. století, kdy se Mariánská proměnila v pracovní tábor pro politické vězně. Dnes už zde opět vládne mírumilovná atmosféra, která přitahuje stále více turistů. Rekreační osada patří stejně jako Suchá, Nové Město a Vršek pod správu Jáchymova.
V zimě si můžete zalyžovat na místním vleku nebo se vypravit za dobrodružstvím na jáchymovské sjezdovky. Výbornou dostupnost má z Mariánské také známý lyžařský areál Neklid u městečka Boží Dar. Nemusíte ani riskovat zapadlé auto, zdarma vás tam pohodlně zaveze i ski bus. Letní krásy horské přírody můžete prozkoumat pěšky nebo na kole, okolí je doslova prošpikované turistickými stezkami. Skvělou volbou je například výlet na blízký Popovský kříž.