O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Krušnohorská magistrála


Turistické trasy

výlety Krušné horyTipy na výlety

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami se přes celé Krušné hory vine cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Provede vás celým pohořím z úplného západu republiky z Chebu až na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. Po celé délce je vedena po silnicích, takže je vhodná nejen pro pěší, ale zejména pro cykloturistiku. V zimě je pak vyhrazená pro běžecké lyžování. Trasa začíná u vodní nádrže Skalka v Chebu a přes známé Františkovy Lázně a Kraslice, proslulé výrobou hudebních nástrojů, vás postupně přivede do Krušných hor s nejvyšším vrcholem Klínovec (1 244m).
Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy. Kromě malebné přírody vám magistrála nabídne mnoho přírodních a technických zajímavostí, jako jsou např. Vlčí jámy nebo Blatenský příkop a známé i méně prozkoumané horské obce a městečka s muzei a místními památkami. K zastavení a občerstvení přímo vybízí hospůdky, restaurace a penziony s různými specialitami. Budete-li unaveni z dlouhé cesty nebo nestačíte-li si vychutnat všechna zákoutí přírody, využijte některé z nabídky ubytování v klidném prostředí hor na čerstvém vzduchu.

Magistrála vede přes celé pohoří, které pokrývají zejména horské smrkové lesy, obklopené rozsáhlými rašeliništi a pestrobarevnými loukami. Nejvíce rašelinišť je mezi Kraslicemi a Božím Darem, kde se nachází státní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště a nejvyšší sopka střední Evropy, čedičová hora Špičák. Na rašeliništích také žije několik vzácných živočichů, jako jsou třeba střevlíci a tetřev hlušec. Horské louky pak nabízejí útočiště žluťáskovi borůvkovému nebo tetřívkovi obecnému. Ať už budete cestovat po vlastních nebo na kole, Krušnohorská magistrála vám v každé roční době nabídne něco nového a zajímavého.
Pro celkový přehled ještě kompletní trasa Krušnohorské magistrály:
Cheb – Františkovy Lázně – Vojtanov – Luby – Kraslice – Bublava – Jelení – Horní Blatná – Boží Dar – Měděnec – vodní nádrž Přísečnice – Hora sv. Šebestiána – Kalek – Mikulovice – vodní nádrž Fláje – Nové Město – Cínovec – Fojtovice – Krásný Les – Sněžník