O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Augustusburg


Zámky a letohrádky

výlety Krušné hory


Výlety s dětmi
Vzdušnou čarou 35km Augustusburgod Hory Augustusburg Sv. Šebestiána se nachází Augustusburg . Již z daleka viditelný zámek Augustusburg je označován jako „Koruna“ Krušných hor. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších renesančních staveb Německa. Zámek se rozkládá na kopci s názvem Schellenberg, 516 m n.m. Zvenčí na nás působí svou monumentálností a čistotou architektury.
Hlavním stavitelem byl lipský starosta Hieronymus Lotter, kterému trvalo pouhé 4 roky na výstavbu celého areálu.
V době napoleonských válek (1813 až 1815) sídlil na zámku vojenský lazaret. R. 1831 kupuje zámek stát, interiéry jsou upraveny na byty, jsou zde zřízeny sklady pro úřad správy a obvodní soud. Již r. 1925 je v sále knížat otevřeno muzeum Krušných hor, ale r. 1933 musí ustoupit zřízení školy pro členy národní. soc. strany.
Téhož roku je na zámku totálně nasazeno 120 lidí. Fašisté v r. 1945 okolo celého zámku rozmisťují trhaviny, ale po nečekaném příjezdu příslušníků Rudé armády prchají ze zámku. Tak může být opět v r. 1951 na zámku otevřeno muzeum a r. 1953 obnovena činnost mládežnické ubytovny. V r. 1962 jsou dokončeny rozsáhlé restaurační práce, na které r. 1991 navazují další sanační práce.
Zámek stojící na porfyrovém návrší je pravidelná renesanční stavba se 4 nárožními, hranolovými „věžemi“ převyšujícími štíhlá, boční spojovací křídla. Uzavřené vnitřní nádvoří dostalo tím tvar (půdorys) řeckého kříže. I přes svou velikost působí stavba kompaktním dojmem. Všechny věže mají svá jména a tak můžeme určit k čemu v minulosti byly využívány. Velmi zajímavou stavbou je budova se studnou hlubokou neuvěřitelných 130,6 m a rumpálem.
V dnešní době je v zámku umístěno museum kočárů a saní. Sbírka čítá cca 20 kusů z posledních tří století. Dále je zde museum motorismu se sbírkou 170 ks dvoustopých vozidel z více jak 100-leté historie motorismu.