O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Doudleby nad Orlicí – z loveckého zámku na rozhlednu


Turistické trasy

výlety Orlické hory


Výlety s dětmi
Doudleby nad Orlicí se jmenují po slovanském kmenu Doudlebů, který sem přišel v době stěhování národů. Ve 13. století zde
stávala dřevěná tvrz obklopená obcí. V 16. století koupil Doudleby společně s litickým panstvím Mikuláš z Bubna a místo tvrze nechal postavit lovecký zámek ve stylu italské renesance. Pánové z Bubna sídlili na Liticích, ale postupně přesouvali své hlavní sídlo z nepřístupného hradu na pohodlnější zámek. Vlastnili jej téměř čtyři sta let, až do roku 1948. V roce 1993 ho znovu získali zpět. Je otevřený pro veřejnost, expozice sestává především ze zbraní a loveckých předmětů, což odpovídá původnímu určení sídla. Sídlí zde první soukromé vojensko-historické muzeum v České republice.
Zámek během staletí prošel řadou stavebních úprav. Jedinečná sgrafitová výzdoba fasády je původní, raně renesanční, kamenný ochoz podepřený arkádou pozdně renesanční, štíty a střecha jsou barokní stejně jako vnitřní malby a štuky na stropech. Na počátku 19. století vznikl vedle zámku anglický park. Stavebníci během staletí leccos poničili, ale v 60. letech 20. století byl zámek citlivě zrestaurován. Prohlídky expozice jsou vedené průvodcem. Na zámku se také konají jednorázové akce, např. divadelní a šermířská představení, kde můžete vidět krásné dobové kostýmy.

V Doudlebách byla v 18. a 19. století židovská obec. Po požáru v roce 1860 se většina židovských rodin odstěhovala do sousedního Kostelce nad Orlicí a židovská čtvrť časem splynula s ostatní zástavbou. Kousek za druhým mostem od zámku dodnes stojí bývalá synagoga, od 50. let 20. století proměněná na kostel Církve československé husitské.
Ať už jste v Doudlebách autem, na kole, nebo vlakem (a tedy odkázáni na vlastní nohy), neměli byste za jasného počasí
vynechat návštěvu kopce jménem Kastel, který je jižně
od městečka. Lépe ho najdete podle názvu Vrbice, tak se totiž jmenuje sousední obec i rozhledna, která zde stojí od roku 2006! Má dřevěnou konstrukci
, ocelové točité schodiště a za dobré viditelnosti nabízí výhled nejen na Orlické hory či Kunětickou horu u Hradce Králové, ale dokonce i na Sněžku! V případě velmi špatného počasí je rozhledna uzavřena.