O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Projděte se netopýřím domovem na hradě v Týnci nad Sázavou


Hrady a zříceniny

výlety Posázaví


Románská rotunda s gotickou věží jsou výjimečně zachovalými stavebními prvky hradu v Týnci nad Sázavou. Kamenná věž, která kdysi plnila zřejmě obrannou funkci, se stala LETNÍM SÍDLEM NETOPÝRŮ VELKÝCH . Každoročně v květnu se sem slétají desítky samic, aby tu porodily a vychovaly svá mláďata. Vystoupejte vzhůru a porozhlédněte se přímo v úkrytu mateřské kolonie našeho největšího netopýra.

Návštěva týneckého hradu skýtá jedinečnou příležitost seznámit se s jeho pozoruhodnými létajícími obyvateli. Předposlední podlaží věže totiž obývá letní kolonie netopýra velkého. Původně využívali netopýři jako úkryt nedaleký kostel sv. Šimona a Judy. V roce 1982 však byly při opravě jeho střechy uzavřeny vletové otvory, které netopýři používali, a tak museli hledat nové útočiště. Našli je v hradní věži, kde se usídlili na stropě předposledního podlaží. Samice tu od té doby každoročně od května do srpna rodí a odchovávají svá mláďata, a to i přesto, že je věž v letní sezóně přístupná veřejnosti a prochází tudy denně desítky návštěvníků. Dle sčítání, prováděného pravidelně od roku 1992, tvoří zdejší kolonii přibližně 120 – 150 samic s mláďaty.

Podrobnosti o životě a ochraně netopýrů i o zdejší kolonii se návštěvníci dozvědí na výstavě, trvale umístěné v 1. patře věže a také z hradního webu. Již 12 let, vždy o posledním srpnovém víkendu, se na týneckém hradě koná akce věnovaná netopýrům a určená široké veřejnosti, tzv.MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY. Počínaje rokem 2017 si děti i dospělí mohou návštěvu zpestřit také s pomocí PRACOVNÍCH LISTŮ se zábavnými úkoly a kvízy z netopýřího světa.

Týnecká věž byla díky výskytu netopýrů vyhlášena jako přírodní památka a také zařazena do soustavy chráněných území Natura 2000 (jako tzv. evropsky významná lokalita).
Tato lokalita je ukázkovým příkladem dlouhodobého soužití netopýrů s lidmi a pozitivního řešení vznikajících konfliktů. Více se dočtete na webu: http://napude.sousednetopyr.cz