O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zaniklé obce


Turistické trasy

VÝLETY SEVERNÍ ČECHY


Tipy na výletySeverní Čechy – po válce významné průmyslové území, kde navíc došlo i k ne příliš šťastné výměně obyvatel. Krajina se ale proměňuje a my vás teď pozveme na výlet po zapomenutých místech i obcích a staveních.

Pohybovat se budeme po speciální turistické trase. Naši cestu bychom si mohli označit jako putování po zaniklých obcích pod Bukovou horou na Ústecku.
Turistická cesta Zubrnice – Malé Březno vznikla jako praktický výsledek semináře studentů Filozofické fakulty UJEP, oboru kulturně historická regionalistka. Ti ve spolupráci s Archivem města Ústí nad Labem prostudovali dostupné historické dokumenty, navrhli trasu, zajistili patřičná povolení a provedli značení cesty.

Příčinou zániku sídel na jihozápadním svahu Bukové hory bylo to, že do obcí nebyly zavedeny silnice. Stará Homole, Velké Stínky a samoty se nepodařilo osídlit po odsunu německých obyvatel v roce 1946 a od té doby chátraly. Jiný osud měl Vitín, kam přišli čeští osídlenci především z řad vojáků Svobodovy armády. V roce 1945 zde vznikla místní správní komise a fungovala pobočka národní školy v Malém Březně.

Ani poválečným vitínským obyvatelům se nepodařilo prosadit u úřadů silnici a počátkem 50. let začali obec opouštět, zejména poté, co ve Vitíně zemřelo malé dítě, k němuž se včas po strmé lesní cestě nedostal lékař. Poslední obyvatel žil údajně ve Vitíně ještě v roce 1965.

Obec Vitín nezanikla úplně, část chalup v Leštině leží dosud na katastrálním území Vitína. Když vysokoškoláci srovnávali současnost s dobovými pohlednicemi a fotografiemi, nechtěli z počátku uvěřit. Zrekonstruovat zapomenuté příběhy tří zaniklých vesnic jim pomohly až archivní materiály i průzkum v terénu.