O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Poutní místo u Podlesí


Církevní stavby

výlety Slavkovský les
Nedaleko Lázní Kynžvart dodnes můžeme navštívit velmi zajímavé poutní místo, které by v této dnes odlehlé krajině čekal jen málokdo. Přibližně šest kilometrů severozápadně od centra lázní leží malá osada Podlesí, kdysi známá svými minerálními prameny.
Odtud se vydáme malou úzkou silničkou při modré turistické značce severovýchodně do údolí Podleského potoka směrem k samotě zvané Javořina. Při cestě se můžeme osvěžit zdejším nejznámějším pramenem zvaným Radiovka, na který nás upozorní malá odbočka od modré značky. V Javořině při rekreačním středisku silnička končí a dále pokračujeme ještě několik málo minut lesní cestou k poutnímu místu.
Údajná historie vzniku poutního místa se váže přibližně k roku 1730. Tehdy tímto údolím hnal dobytek jeden řezník z Dolního Žandova. Okolo poledního se mu najednou zatemnila mysl a on nevěděl kudy dál. Horoucně prosil o pomoc Pannu Marii, jejíž obrázek měl pověšený ve svém domově. Slíbil jí, že obrázek zavěsí na strom u něhož stál, když ho zachrání. Tak se také stalo. K obrázku začali brzy putovat lidé, kteří se octli v nějaké nesnázi. Za josefinských reforem byl obrázek přestěhován do Dolního Žandova. Na místo byl však později osazen obrázek nový a i poutníků k němu začalo přibývat. Na místě buku s obrázkem pak byla postavena dřevěná poutní kaple zasvěcená Panně Marii, kterou však v roce 1929 poničil spadlý strom. Ihned byla opravena, ale vzápětí ji pro změnu pohltil požár. Malebná kaple, která dnes stojí v těchto místech, byla vybudována v hrázděném stylu v letech 1931-1932, za přispění knížete Metternich-Winneburga. Dnes je kaplička znovu pěkně opravena a opět slouží ke zdejší poutní tradici.