O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Hrad a zámek Bečov, úkryt relikviáře sv. Maura a netopýrů


Hrady a zříceniny

výlety Slavkovský les


Západočeský hrad a zámek Bečov tvoří jedinečný soubor staveb, jež reprezentují architektonické slohy od pozdního středověku po baroko. První písemná zmínka pochází z roku 1349 ve spojitosti s rodem pánů z Oseka. Dnes je areál v péči Národního památkového ústavu a nabízí několik návštěvnických okruhů. Unikátní ostatková schránka relikviář sv. Maura, jež je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou České republiky, je zde trvale vystavena od roku 2002.

Kromě vzácných památek má dnes Bečov i pozoruhodné hradní obyvatele. Ve starých podzemních prostorách zde každoročně tráví zimu několik druhů netopýrů. Netopýři zimují v pivovarských sklepích, ve spojovací chodbě mezi nádvořím a zahradami nebo ve sklepeních pod hradem a Pluhovským palácem. Pravidelně tu zimu tráví netopýři ušatí, černí, velcí, dlouhouší, severní a řasnatí.

Od roku 2017 se mohou návštěvníci o zdejších tajuplných obyvatelích dozvědět více z pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích, které jsou k dispozici na pokladně. Bečovský areál bude tento rok začátkem září poprvé hostit i speciální akci pro širokou veřejnost zaměřenou na netopýry a jejich ochranu, tzv. Mezinárodní noc pro netopýry.