O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy


Skanzeny

výlety Slovácko


Na rozsáhlé ploše areálu je vytvořen model osídlené krajiny s kopaničářskou osadou, vesnicemi z Luhačovického zálesí, Horňácka a Dolňácka. Zastoupen je také areál seníků a vinohradnických sklepů a búd. V areálu je rovněž dílna na výrobu modrotisku, která pokračuje v tradicích strážnického barvířství. Celkem je zde 65 objektů.

Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstění vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku, technické vodní stavby horizontální pilou z Čerešníkových mlýnů na Horňácku.
Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu. Původně zde byl panský pivovar, dnes je v její části zařízena stylová restaurace.
Pro návštěvníky Ústav lidové kultury každoročně pořádá v areálu muzea zvykoslovné pořady - např. stavění máje, dožínky, zarážání hory, ukázky rukodělných technik, akce pro děti a vždy poslední víkend v červnu se stává atraktivním prostředím pro programy Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice.