O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zvony v Kouřimi


Církevní stavby

VÝLETY STŘEDNÍ ČECHY


Tipy na výletyKostel v Kouřimi založený v padesátých letech 13. století během vlády českého krále Přemysla Otakara II. je jednou z nejvýznamnějších památek českého raně gotického stavitelství. Pod presbytářem této trojlodní baziliky se nachází krypta sv. Kateřiny, která má osmiboký půdorys. Zaklenuta je hvězdicovitou klenbou na jediný pilíř.

Na stropě a stěnách kaple byly odkryty cenné nástěnné malby z počátku 15. století, které znázorňují zázrak sv. Kateřiny, ukřižování a dvacet čtyři andělů hrajících na středověké hudební nástroje. Vedle kostela byla v roce 1525 vystavěna zvonice – novogotický styl je vtiskl současný vzhled. Zapracoval na něm český architekt Josef Mocker v roce 1876.
Ale jsme tady i proto, že kouřimská zvonice má zvony obrácené srdcem vzhůru. Takovéhle zvony se dochovaly pouze na dvou místech: kromě Kouřimi ještě pak v Rovensku pod Troskami. Větší zvon se jmenuje Štěpán a menší Marie. Oba jsou upevněny v tak zvaném vysokém točení, takže místo známého tahání za špagát se uvádějí do pohybu šlapáním. Miroslav Růžička je - jak sám říká, šlape - už skoro 30 let.