O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Hrad v Červeném Újezdě


Hrady a zříceniny

VÝLETY STŘEDNÍ ČECHY


Tipy na výlety
Poněkud neobvyklá stavba přivítá návštěvníky i náhodně projíždějící v Červeném Újezdě u Kladna. Byla vybudovaná na počátku našeho tisíciletí, ale přitom si právem říká hrad.

Zní to trochu pohádkově, ale v Červeném Újezdě opravdu v letech 2001 a 2002 vyrostl hrad. Cílem stavitele a zámeckého pána bylo vybudovat v naší době, naším stylem a s našimi možnostmi stavbu, kterých u nás před řadou staletí rostly desítky či stovky.
Hrad sám o sobě je nevídanou zajímavostí, ještě zajímavější je možná ale prohlídka jeho interirérů a zahrady. V prostorách zámku je totiž zřízeno muzeum. Jeho čtyři tisícovky exponátů připomínají život na českém venkově v období 1. až počátku 20.století. Prohlédnete si v něm předměty, které běžně používaly naše prapraprababičky nebo praprapradědečkové.

Zavítáte ale také do starých řemeslných dílen, v nichž pracoval například mistr kovář, švec, pekař, truhláč a další, bez nichž by se na venkově žít nedalo. A navštívit můžete i proisté venkovské světničky z různých oblastí naší vlasti. Uvidíte, jak se žilo třeba v Podkrkonoší, na Chodsku nebo na Moravě.

Ujít byste si neměli nechat ani zahradu. Je v ní vysázena víc než tisícovka druhů dřevin i dalších rostlin. Řadu z nich určitě budete znát, ty méně známé se vám pak díky popisným cedulkám samy představí. Navíc je v zahradě umístěn skanzen venkovských staveb. K vidění v něm jsou například špejchar, zvonice, milíř, ale i vinný sklep a salaš.
Tipy na ubytování v kraji