O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Naučná stezka Krajem Železných hor


Turistické trasy

výlety Železné horyVýlety s dětmi

Vlastivědná stezka Železnými horami volně navazuje na naučnou stezku Krajem Chrudimky v Seči a vede krajem, kde tvořil A. Chittussi, J. Prucha a F. Kaván do Třemošnice a Ronova nad Doubravou. V roce 1994 prošla celkovou rekonstrukcí a délka trasy činí 22 km. Průvodce vydalo Městské museum v Čáslavi a Augusta Litomyšl.
Území, jímž stezka vede, je opředeno mnoha pověstmi o historii, vzniku místních názvů, ale i o tajemných bytostech a lesních stvořeních. Novodobou historii tvoří člověk svou každodenní činností. Ne vždy však tato činnost byla v souladu s trendem trvale udržitelného rozvoje a tak i dnes je možno vidět narušenou tvář krajiny na straně jedné a snahy o ochranu a obnovu narušené krajiny na straně druhé.

Seč, Žďárec, Počátky, Javorka, Běstvina, Županda, Kaňkovy hory, Nouzov a Pekelské rybníky, Národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory, Lichnice, Třemošnice, Údolí Doubravy, Mladotice – Chittussiho údolí, Svatý Kříž, Ronov nad Doubravou, O původu jména Lichnice, Dívčí kámen, Zazděná paní, Tajemná chodba, Poklad.