O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Den otevřených dveří v Karolinu


Muzea

Praha výlety do okolí


Výlety s dětmiPražské Klementinum je známé především jako sídlo Národní knihovny. Přesto je v první řadě vzácnou architektonickou památkou v centru hlavního města. Komplex vybudovaný na staroměstské straně Karlova mostu patří k největším komplexům nejen v Praze a u nás, ale i v evropském měřítku. Areál bývalé jezuitské koleje, nejstarší a největší u nás, byl budován takřka 170 let. Základní kámen byl položen v roce 1653.

Všechny jeho prostory jsou architektonicky velmi cenné, ale stejně jako každá stavba, má i komplex Klementina svá nej…. K nim patří Zrcadlová kaple, Barokní knihovní sál a Astronomická věž.

Do těchto prostor zavedou hosty průvodci při komentovaných prohlídkách, které probíhají denně. Všechny tři klementinské klenoty vznikly po roce 1720.
Zrcadlová kaple patří právě díky použití zrcadel při výzdobě ke světovým unikátům. Vzácné jsou i fresky a nástěnné malby. Milovníci vážné hudby mohou do kaple vstoupit při pravidelných koncertech.
Knihovní sál byl dokončen v roce 1722. Je vzácný nejen svou výzdobou, která připomíná antickou vzdělanost jako základ, ale také knihami, které jsou v něm uloženy. Jsou to cizojazyčné knihy s teologickou tématikou a Klementinum je získávalo od roku 1600 do nedávné doby. Mnohé z nich pocházejí z časů, kdy tu pobývali jezuité.
Ve stejném roce jako sál byla dokončena i Astronomická věž. Zpočátku sloužila jako vyhlídková, později byla vybavena astronomickými přístroji. Odměnou všem, kteří se do ní vydají, je krásný výhled nejen na celé Klementinum, ale i na Prahu.