O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Nejvyšší purkrabství


Muzea

Praha výlety do okolí


Tipy na výlety


Pražský hrad - Jiřská ul.

Ke konci Jiřské ulice na levé straně stojí budova Nejvyššího purkrabství. Objekt vznikl r. 1555 pro úřad nejvyššího zemského úředníka - purkrabího, který zastupoval v nepřítomnosti krále a vládl v té době v zemi. Kdysi se zde i popravovalo, na nádvoří byl popraven např. Dalibor. Jan z Lobkovic nechal areál postavit po požáru Hradu vlašským stavitelem Giovannim Venturou, který renesančně zmodernizoval starý objekt s dochovanou románskou věží a fasádu upravil sgrafity. V 90. letech provedl další úpravy Oldřich Aostalis. V místnosti purkrabského soudu se zachovala původní výzdoba ze 16. st., zejména malovaný dřevěný strop a fresky. Barokní vstupní brána vedoucí do nádvoří je zdobena čtyřmi plastickými erby nejvyšších purkrabí.
(Adam z Valdštejna, Jaroslav Bořita z Martinic, Jan Josef z Vrtby, Karel Egon z Fürstenberka)
V 60. letech 20. st. byl objekt upraven na Dům československých dětí, při čemž došlo ke zboření některých částí. V současnosti je zde umístěno Muzeum hraček a galerie.
Od roku 1994 se v areálu purkrabství konají Letní shakespearovské slavnosti - inscenace her Williama Shakespeara. Vznikly z podnětu tehdejšího prezidenta Václava Havla, který vyzval umělce, aby Pražský hrad oživili a přilákali do jeho prostor co nejširší veřejnost. Jako první zde byla uvedena veselohra Sen noci svatojánské.
Součástí areálu je čtyřboká Černá věž, za Karla IV. Zlatá, protože její střecha byla pokryta olověnými, silně pozlacenými deskami.Věž byla postavena jako součást románského opevnění hradu. V 16. století horní patra věže sloužila jako vězení pro dlužníky. Při požáru Prahy 2. června 1541 byla od kouře zčernalá a od té doby se jí začalo říkat Černá.