O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Ctěnice


Zámky a letohrádky

Praha výlety do okolí


Zajímavosti


Tipy na výletyZámek Ctěnice leží v osadě Ctěnice, která od roku 1950 spadá do katastrálního území Vinoř a od roku 1974 je součástí Prahy.
Historie zámku


První písemná zmínka pochází z roku 1372. V době husitských válek, v roce 1421, byla tvrz zabrána pražskou obcí. Během 17. století vlastnily zámek Boryňové ze Lhoty, Valdštejnové a Losyové z Losinthalu. Posledním významným rodem, který zasáhl do podoby zámku, byli Windischgrätzové.

Zámek byl původně gotickou tvrzí. Kolem roku 1550 byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. V 18. století dostal zámek klasicistní barokní vzhled. Ten se dochoval s drobnými úpravami až dodnes. Od roku 1945 objekt chátral, až byl v roce 1993 bezplatně převeden do majetku hlavního města Prahy. Objekt byl svěřen Pražské informační službě, která celý areál zrekonstruovala.
Současnost

Zámek je v současné době po rekonstrukci a je přístupný v návštěvních hodinách. Součástí areálu je zámecký park, hospodářské budovy a jízdárna. V areálu se nachází stálá expozice historických kočárů, výstava týkající se historie Vinoře a expozice věnující se době vlády Habsburků.