O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Hospitál Kuks je útočištěm vrápenců a netopýrů


tel: 777 750 110

Církevní stavby

tipy na výlety Krkonoše


„Perla českého baroka“, místo, kde kdysi trávili své poslední roky staří a nemocní. Dnes je tato vzácná, nedávno komplexně zrenovovaná, památka sídlem letounů. Na počátku 18. století založil nedaleko Dvora Králové nad Labem známý mecenáš barokního umění, hrabě František Antonín Špork, rozsáhlý areál se zámkem, lázněmi a hospitálem. Zámek byl později zbořen, ale budovy útulku a církevní stavby se dochovaly dodnes.

Budovu hospitálu dnes využívají okřídlení obyvatelé. Na půdě sídlí letní kolonie vrápenců malých. Každoročně v květnu se sem slétá 20 – 30 samic tohoto teplomilného druhu, aby zde porodily a vychovaly svá mláďata. Ani v chladném období roku není Kuks opuštěný, neboť slouží letounům také jako zimoviště. V malém sklípku v severozápadním rohu budovy bývají během hibernace zastiženi vrápenci malí, netopýři ušatí, dlouhouší a černí.

O zdejších tajuplných nájemnících se návštěvníci mohou dozvědět více z výkladu průvodců nebo prostřednictvím informační tabule u pokladny. Od roku 2017 jsou zde také k dispozici pracovní listy Netopýři na hradech a zámcích, které (nejen děti) hravou formou seznamují se životem těchto pozoruhodných živočichů.