O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Schwarzenberská hrobka


Církevní stavby

Třeboňsko a Táborsko


Výlety s dětmi

Schwarzenberská hrobka je hrobka rodu Schwarzenbergů v Domaníně v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se poblíž Třeboně v parku jihovýchodně od rybníka Svět. Založil ji Jan Adolf II. Schwarzenberg na podnět své manželky Eleonory Schwarzenbergové. Stavba začala roku 1874 a byla dokončena roku 1877. V hrobce je uloženo 26 rakví.
Před stavbou hrobky byly od roku 1784 příslušníci hlavní větve Schwarzenberského rodu pohřbíváni v kostele sv. Jiljí v Třeboni, ta už však nevyhovovala prostorově, ani hygienicky kvůli novým předpisům, které nařizovaly, že se musí pohřbívat do země, pokud nebude hrobka důsledně oddělena od sakrálního prostoru kostela, a také že se těla musí balzamovat před uložením do dvouplášťové rakve.
Původní projekt na stavbu hrobky navrhl významný rakouský architekt Jan Schmidt a poté ho podle místní problematiky podloží upravil Damasius Deworetzky, knížecí stavitel, který se podílel na přestavbě zámku Hluboká. Stavbu řídil Karel Kühnel, místní knížecí stavitel. Pomáhali mu tesařský mistr Jan Stifter a stavitelský elév Ludvík Kindermann.