O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Hrad Šelmberk je místem setkávání řemeslníků i netopýrů


tel: 776 750 110

Hrady a zříceniny

Třeboňsko a Táborsko


Hrad Šelmberk vystavěl na ostrohu nad říčkou Blanicí v polovině 13. století český rod Buziců. V 18. století byly realizovány romantické úpravy, založena velká obora a na jižním předhradí vybudován klasicistní zámeček. Bergfritová věž i dnes nabízí krásný rozhled do krajiny. Na místě, kde stával středověký hrad, je také možné nahlédnout do historie díky zde sídlícímu řemeslnému centru.

Romantickou zříceninu si oblíbili také LETOUNI, dostaveníčko si zde koncem léta dává až 10 druhů netopýrů, nejčastěji zde bývají zastiženi netopýři ušatí, řasnatí, velcí, vodní, vousatí a černí. Netopýři tu využívají hlavně hradní sklepy. S netopýry ušatými se však mohou v tomto období námluv návštěvníci setkat přímo v hradní věži. Při troše štěstí lze zvířata zahlédnout v trámoví pod střechou i cestou v nižších patrech.

Více o tajuplných hradních návštěvnících se mohou lidé dozvědět prostřednictvím pracovních listů Netopýři na hradě Šelmberk nebo během tradiční Mezinárodní noci pro netopýry. Tato celovečerní akce tu probíhá každoročně na konci srpna již od roku 2003 a její součástí je i ukázka odchytu netopýrů přímo u hradních sklepů.