O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Naučná stezka BORKOVICKÁ BLATA


"Turistické trasy"

Třeboňsko a TáborskoTrasa naučné stezky Borkovická blata vede krajinou severní části Českobudějovické pánve v prostoru mezi Veselím nad Lužnicí, Soběslaví a Týnem nad Vltavou. Částečně prochází stejnojmennou přírodní rezervací.

Stezka seznamuje s rašeliništěm, jeho rostlinným pokryvem a s dřívějšími i moderními způsoby těžby rašeliny. Přibližuje rovněž národopis oblasti Soběslavska.
Stezka je určena pěším návštěvníkům, z větší části ji mohou využívat i cyklisté. Přístup k ní je z osady Záluží silniční odbočkou na Dráchov. Z této silnice se odbočí opět vpravo směrem na Mažice. Výchozí místo je na malém parkovišti při pravé straně silnice. Od něj vede zeleně značená cesta k vlastnímu začátku stezky, vzdálenému asi 0,5 km.
Na začátku trasy je umístěna schránka s tištěnými průvodci, které mohou návštěvníci využít a po skončení prohlídky opět vrátit do schránky. V terénu je stezka vyznačena zelenobílými ochranářskými "psaníčky". Na trase je osazeno několik informačních tabulí. Součástí stezky je i expozice těžebních strojů, jimiž se rašelina v nedávné době dobývala. Část stezky vede po pevných cestách, část po poválkovém chodníku. Vedle chodníku upozorňují tabulky s čísly na některé význačné rostliny rašeliniště, v tištěném průvodci je pak ke každému číselnému označení uveden text, který danou rostlinu přibližuje. Na asi 4,5 km dlouhém okruhu je umístěno celkem 30 těchto zastavení.


Zajímavosti na trase:
Vyhlídková věž
Život obyvatel blat - kroje, architektura
Těžba rašeliny - historické způsoby dobývání
Těžba rašeliny - těžební mechanizace z poloviny 20. století
Blatská princezna - nejstarší a nejvyšší borovice na blatech
Rojovník bahenní - typická rostlina blat