O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

ZÁMEK FRÝDEK-MÍSTEK


Zámky a letohrádky

výlety Beskydy


Výlety s dětmi
Zámek stojí na kopci v části Frýdek města Frýdek-Místek. Město je dělené řekou Ostravicí, která jím protéká. Na zámku sídlí Muzeum Beskyd. O historii zámku se moc nedochovalo, první jméno spojené se zámkem je těšínského knížete Adama Václava z roku 1545. Od roku 1918 pak patřil zámek státu a sloužil jako úřadovny a byty. Od roku 1960, kdy zámek převzalo muzeum, došlo k přestavbám a dnes je zámek kulturním centrem. V letech 1967 až 1968 bylo východní křídlo starého zámku změněno na svatební síň.

Nad řekou se dříve čnil gotický zeměpanský hrad z první čtvrtiny 14. století, který sloužil k ochraně obchodní cesty při zemské hranici. Z hradu se dochovalo jen vnitřní jádro se čtvercovou věží. Později byl zámek zrekonstruován v barokním stylu. Barokně byl upraven i interiér kaple sv. Barbory a v druhé čtvrtině 17. stol. byly postaveny i hospodářské budovy obklopující první nádvoří. Dnešní zámek je skromný, ale nabízí se prohlídka nového zámeckého okruhu se zámeckými interiéry, rytířským sálem s 35 erby slezské šlechty, ukázka dobového nábytku - jako secesní paraván či černý kubistický stůl, vyhlídkovou věží - gloriet, kaplí sv. Barbory a dalšími zajímavostmi.

K zámku se dostaneme ze Zámeckého náměstí. Projdeme-li průjezdem, staneme na prvním nádvoří, odkud se dostaneme do zámeckého parku, ale i do budovy zámku. V prvním patře zámku je pak několik zařízených místností. Před zámkem stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1727.