O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Romantické zámecké parky


Cyklostezky

výlety Blanik a okoli


Cyklotrasa Romantické zámecké parky
Trasa v délce 93 km Vás zavede k zámkům a parkům Konopiště, Jemniště, Vlašim, Ratměřice, Odlochovice a Vrchotovy Janovice. Trasa je místním okruhem dědictví v rámci cyklotrasy Greenways Praha–Vídeň.

Konopiště
Velkolepý reprezentační park o výměře 225 ha, jak jej známe dnes, nechal zbudovat v letech 1888–1914 František Ferdinand d‘Este. V rozlehlém přírodně krajinářském parku s pravidelným parterem tzv. Růžové zahrady rozšířil stávající sochařskou výzdobu nákupem nových plastik i dovozem velkého počtu uměleckých děl ze svého italského dědictví.

Jemniště
Majitelé zámku – rod Sternbergů – věnují velkou péči zámeckému parku, jehož neodmyslitelnou součástí je zvěřinec, návštěvníci mohou obdivovat pár Kakadu Moluckých, pávy a rozmanité vodní ptactvo. Posledním přírůstkem je klokan Bennetův.

Vlašim
Na konci 18. století zde vznikl jedinečný přírodně krajinářský park, jehož součástí bylo mnoho staveb a kuriozit, které byly inspirovány antikou, gotikou, orientem, přírodou či dalšími vlivy oblíbenými v období romantismu. Do dnešních dnů se z těchto staveb dochoval Čínský pavilon a Starý hrad.

Ratměřice
Rozsáhlé parkové úpravy provedl rod Chotků v polovině 19. století. Během nich byly v parku vysazeny také nejpozoruhodnější stromy tohoto parku - dva sekvojovce obrovské. Jde o největší sekvojovce v českých zemích, jejich výška činí více jak 40 metrů a obvod jejich kmene je téměř 5 metrů.

Odlochovice
Zdejší zámecký park byl založen ve druhé polovině 19. století, jižní část parku pak vznikla při stavebních úpravách zámku v 90. letech 19. století. Součástí parku jsou umělecké a architektonické prvky, z nichž stojí za připomenutí sochařská výzdoba u kašny znázorňující alegorie ročních období.

Vrchotovy Janovice
Krajinářský park byl založen koncem 30. let 19. století. Bezprostřední vliv na jeho současnou podobu měla ve 20. a 30. letech 20. století tehdejší majitelka zámku Sidonie Nádherná z Borutína. Nejpozoruhodnějším zdejším stromem je platan javorolistý „Suttneri“, který je nejmohutnějším exemplářem svého druhu v Čechách.