O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Hluboš


tel: 318 611 003

Zámky a letohrádky

výlety Brdy


Výlety s dětmi
Expozice hlubošského zámku

Původně středověká tvrz, v současné době pozdně barokní zámek s pseudorenesanční přestavbou. Nachází se na jižním úpatí Brd v obci Hluboš cca 10 km od Příbrami na hlavní silnici směrem na Zdice. Po roce 1989 byl zámek ve velmi špatném stavu vrácen v restituci zpět původním majitelům, potomkům příbramského továrníka Josefa Kolaříka, kteří jej v posledních letech opravují a od roku 2001 postupně zpřístupňují veřejnosti. Zámek má velmi bohatou historii a v roce 1920 byl dokonce letním sídlem prezidenta T.G.Masaryka. Pobyt prezidenta a jeho rodiny na Hluboši a historii zámku přibližuje expozice ve středním traktu, kde je možno shlédnout bývalou Masarykovu pracovnu, která navazuje na salonek věnovaný paní Charlottě Garrigue Masarykové, její rodině, životu a dílu, se zvláštním důrazem na její vztah k hudebnímu skladateli Bedřichu Smetanovi. Následuje velká jídelna s výstavou „TGM a Československé legie“ a dále si návštěvníci mohou prohlédnout velký koncertní sál se dvěma zachovalými barokními krby a lovecký salonek s historií hlubošské myslivosti. V chodbě podél velkého sálu je zmapována historie Hluboše od 10. století až do současnosti.

V dolním křídle zámku jsou otevřeny hostinské pokoje a na chodbě je velká expozice o historii hlubošského parku, který byl okolo roku 1800 jednou z nejstarších botanických zahrad v Čechách a významným arboretem.

Ve velkém sále se konají přednášky, koncerty, svatby a rauty.

Součástí prohlídkové trasy je galerie, kde je pro tuto sezónu instalována výstava "Jak se točí štěstí " o natáčení oblíbeného TV seriálu "Pojišťovna štěstí", který se na zámku točí už od roku 2005.

V galerii je informační centrum s prodejem suvenýrů a kavárna s videoprojekcí filmu o pobytu TGM na Hluboši. Zámek je obklopen parkem o rozloze 3 ha, který je již z velké části upraven.

Expozice zámku jsou vhodným doplněním učiva pro žáky základních škol a pro studenty.