O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Naučná stezka Babiččino údolí


Turistické trasy

výlety Broumovsko


Výlety s dětmi
Naučná stezka "Babiččino údolí" vede po značených turistických cestách od Barunčiny školy v České Skalici do Ratibořic a končí na Rýzmburku. Celkem měří 7,5 kilometru a je v provozu od 1. května do 30. září.
Na informačních tabulích, kterých tu najdete po cestě několik se dozvíte mnoho zajímavostí. Například, že osou Babiččina údolí je řeka Úpa. Ta nepatří k žádným velkým veletokům - vždyť měří pouhých 73 kilometrů. Pramení na hřebenech Krkonoš v nespočetných tůních a tůňkách úpské rašeliny, chráněna majestátem Sněžky. U havlovické hájovny pak vtéká řeka Úpa do Babiččina údolí. Ve svých vlnách zrcadlí pobřežní louky, duby i olšiny, listnaté, smíšené i jehličnaté lesy, spěchá pod Boušínem, Mstětínem, Slatinou nad Úpou, Červenou Horou, klikatí se v lukách pod Rýzmburským altánem a za Červeným mostem směřuje k Pohodlí, Bílemu mostu a Viktorčinu splavu...
Na další informační tabuli se pak dozvíte, že původní panské bělidlo, kde Panklovi bydleli po svém příjezdu do Ratibořic v létě 1820 a kde Barunka prožila šťastné dětství s milovanou babičkou, stálo poblíž starého zámeckého skleníku vedle ovocné zahrady. Kolem roku 1830 nařídila vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská panské bělidlo (čp.6) i skleník (čp.6a) zbořit, zrušila ovocnou zahradu a nedaleko zbořeného bělidla příkázala postavit nový skleník s bytem pro zahradníka. Ke skleníku rozšířila zámecký park a u mlýna žřídila novou ovocnou zahradu pro pěstování zeleniny a okraských rostlin, oplocenou vysokou cihlovou zdí.