O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Hornický skanzen Stříbro


Skanzeny

výlety Český les


Tipy na výlety

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop.
Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky ve Stříbře. V celém areálu je možno zhlédnout různou důlní techniku používanou dříve jak ve stříbrském revíru, tak i v ostatních revírech celé České republiky. Důlní vozy, vrtací kladiva, různé typy okovů, hydraulický a mechanický výklopník, důlní nakladače různých typů, vrtací soustavy a mnoho dalších již historických exponátů doplňuje funkční důlní lokomotiva a replika štoly, kde je možno názorně zhlédnout použití zmíněné techniky při těžbě. Dále se v areálu nachází i vstup do tzv. průzkumné štoly (bývalého skladiště důlních trhavin), ve které se návštěvník seznámí se způsoby těžby v období středověku, ale i ke konci 20. století.

Součástí skanzenu je i ústí Královské dědičné štoly Prokop. Tato štola, která byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru. V současné době je tato štola veřejnosti nepřístupná jelikož Hornicko-historický spolek Stříbro provádí její technické zabezpečení.