O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Na hradě Valdštejn si dávají dostaveníčko vrápenci a netopýři


Hrady a zříceniny

výlety Český ráj


Středověký hrad, tyčící se ve skalním městě na Zlaté stezce Českého ráje je místem, které si oblíbila letní kolonie vrápenců malých a kde jsme každý podzim svědky „milostných hrátek“ mnoha druhů netopýrů.

V současné době tu kolonie zhruba stovky samic s mláďaty obývá jakousi „půdu“, která vznikla v době romantismu pultovým zastřešením ruin původní středověké stavby. Někteří vrápenci malí sídlo neopouštějí ani v chladném období roku a spolu s dalšími druhy, jako jsou netopýr velký, černý, severní, ušatý či řasnatý, zimují ve sklepení hradu. Valdštejn však patří k významným lokalitám také v době podzimní migrace a tzv. rojení netopýrů („swarming“). Samci a samice se zde setkávají a také se tu páří.

Zajímavosti ze života zdejších okřídlených obyvatel se návštěvníci dozvědí z výkladu průvodců. V pokladně hradu si také mohou vyzvednout pracovní list Netopýři na hradech a zámcích, který je určen dětem i jejich rodičům a učitelům.

Zástupci správy hradu Valdštejn a města Turnov získali v roce 2011 plaketu Náš soused je netopýr za příkladnou spolupráci a šetrný postup při rekonstrukci hradu. Díky jejich vstřícnému přístupu se zde letounům nadále daří, o čemž svědčí i postupně vzrůstající početnost letní kolonie vrápenců.