O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Nedobytný hrad Kost dobyli vrápenci a netopýři


Hrady a zříceniny

výlety Český ráj


Hrad Kost dominuje malebnému údolí Plakánek v srdci Českého ráje už více než 500 let. Dnes je gotická stavba oblíbeným výletním místem, ale také letním i zimním sídlem vzácných vrápenců malých a dalších pěti druhů netopýrů.

Nejpočetnější je zde vrápenec malý, jehož letní kolonie využívá půdy nad restaurací (bývalou galerií), v malé budově čeledníku a v Bíbrštejnském paláci. Jedná se o jednu z největších reprodukčních kolonií tohoto druhu u nás, svá mláďata tu každoročně v červnu na svět přivádí 250 – 300 samic. Zdejší půdy mají v létě i další netopýří obyvatele, např. n. velkého, n.ušatého a také netopýra, který se v Českém ráji objevil až počátkem tohoto tisíciletí. Na půdě Bíbrštejnského paláce můžeme totiž v posledních letech zastihnout 10 – 15 samic netopýra brvitého s mláďaty.

Na zimu se vrápenci přestěhují z půdních prostor do hradních sklepení, kde lze najít i další druhy letounů. Nejvyužívanějšími zimovišti jsou pivovarské sklepy a bývalá ledárna, vytesaná do pískovcové skály pod hradbami.

Pro děti a jejich rodiče či učitele, kteří se chtějí o životě letounů na této lokalitě dozvědět více, je připraven pracovní list Netopýři na hradě Kost. V tištěné podobě si jej návštěvníci mohou vyzvednout v pokladně zámku.