O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Hrad Bouzov


Hrady a zříceniny

výlety Hanácko


Výlety s dětmi

Romantický pseudogotický hrad, na kterém byla natočena už řada filmových pohádek je jeden z nejkrásnějších a určitě stojí za Vaší návštěvu.
Hrad Bouzov získal dnešní podobu teprve na začátku 20. století úplnou přestavbou zchátralého areálu. Zasloužil se o ní Řád německých rytířů, kterému hrad patřil v letech 1696-1939. V dnešní době se Řád snaží objekt získat zpět do svého vlastnictví.
Dnešní podobu získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895- 1910. Projekt a plány rekonstrukce vypracoval Georg von Hauberisser na základě požadavků a představ arcivévody Evžena Habsburského, velmistra řádu, který také celou stavbu financoval ze svých soukromých prostředků.
Hrad je plně zařízen a vybaven. Mobiliář pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena Habsburského (pozn.: konfiskováno Čsl. státem roku 1918), částečně ze sbírek Německého řádu. Novodobé zařízení pak bylo vyrobeno speciálně pro objekt.
Nákladná a náročná rekonstrukce byla provedena neobyčejně citlivě z hlediska historické věrohodnosti a slohového souladu. Romantickou přestavbou vznikla dokonalá představa mohutného středověkého sídla, v jehož objektech se prolíná několik uměleckých slohů, zvláště gotika a renesance. Historickou a uměleckou hodnotu umocňuje množství významných starých uměleckých děl. Úprava objektu byla provedena s ohledem na plánované zpřístupnění veřejnosti.