O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Rozhledna Biskupská kupa


Rozhledny a vyhlídky

výlety Jeseníky


Je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Postavena byla roku 1898 na vrcholku Biskupská kupa (Cukmantl, 890 m.n.m.) na česko-polské hranici (V době stavby to byla hranice mezi Rakousko - Uherskem a Pruskem.), která byla ve středověku centrem těžby zlata. Realizátorem stavby byl německý turistický spolkem MSSGV (sekce Zuckmantel - Zlaté Hory) u příležitosti 50 let panování císaře Františka Josefa I. A původní název rozhledny zněl Rozhledna císaře Františka Josefa I. - Kaiser Franz Josef Warte. Slavnostní otevření proběhlo 26. srpna 1898.
Rozhledna stojí na místě dřevené vyhlídkové věže z roku 1890, ve které byla v roce 1896 zřízena první poštovna na Moravě. Jako vynikající vyhlídkové místo ji kolem roku 1875 objevilo pár nadšenců, kteří sem vynosili několik kamenů, aby vytvořili jednoduchý vyhlídkový bod. Třináctimetrová pyramida byla otevřena za velkého zájmu veřejnosti 9. července 1890, ale věž o pár let později strhla vichřice (1896).
Rozhledna Biskupská kupa - dobové fotografieDobové fotografie rozhledny Bikupská kupa, z levé strany: 2001, 1998, 1957, 1936Stavitelem rozhledny Biskupská kupa byl zednický mistr Werner z Janovic, materiál dodával majitel pily p. Hoffmann a kameník Wilhelm Főrster ze Zlatých Hor. Výstavba rozhledny vyšla na tehdejších 9 200 korun. V průběhu obou světových válek sloužila především jako letecká pozorovatelna.