O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

CHKO Kokořínský důl


CHKO a rezervace

výlety Kokořínsko


Přírodní rezervace Kokořínský důl se nachází nedaleko Mělníka, v blízkosti hradu Kokořín, jehož silueta dominuje krajině.
Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v ČR, ústí do něj množství roklí s různorodými pískovcovými útvary. Údolí je přibližně 14 km dlouhé, začíná u křižovatky zvané Ráj a končí u železniční zastávky Lhotka u Mělníka.

Kokořínský důl je tvořen zejména pískovcovými bloky a věžemi, které místy získávají charakter skalního města. Najdeme zde hluboké rokle, skalní jeskyně a převisy, romantické tůně s porosty leknínů, i malebné roubené stavby. K nejkrásnějším místům patří osady Vojtěchov a Hlučov s lidovou architekturou a zbytky částečně do skály vytesaného mlýna, trampská osada Harakoko, oblíbené koupaliště Harasovské jezero, mlýn Mlčeň a další. Raritami jsou Vojtěchovská, Hlučovská a Podhradská tůň s bohatou vodní květenou a hnízdišti ptactva.

Hlavním turistickým cílem je však Kokořín, jeden z našich nejromantičtějších hradů. Ve svahu pod hradem jsou tzv. Nedamy, částečně umělé jeskyně vyhloubené v pískovcích, které za 30leté války využívali obyvatelé okolních obcí jako úkryt. Kokořínským dolem protéká potok Pšovka.

Související články
Kokořínské rokle a údolíZimořský důl, Sitenský důl, Náckova rokle, Močidla, Planý důl, Truskavenský důl, Vojtěšský důl, Šemanovický důl a Vidimský důl. Mšeno - Kokořínský důl - ChudolazyTato 17,50 km dlouhá turistická trasa je plná přírodních zajímavostí regionu Kokořínska. Přes Kokořínský důl a PokličkyTrasa vedoucí Kokořínským dolem, okolo hradu Kokořín a přes skalní útvar Pokličky. Kokořínský důl - ŽelízyVýlet na kole krajinou Kokořínska v délce 11,5 km z Kokořínského dolu do obce Želízy. Mšeno - Kokořínský důlKrásná turistická trasa z Mšena do Kokořínského dolu je dlouhá 5 km.