O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Lány


Zámky a letohrádky

výlety Křivoklát


17 km severně od Zbečna se na pokraji křivoklátských lesů nachází zámek - letní sídlo prezidentů České republiky, který je nepřístupný, ale lze navštívit zámecký park a další zajímavosti v okolí. První zmínka o Lánech pochází z roku 1392. Během staletí patřil různým šlechtickým rodům, přechodně i císaři Rudolfu II.
Zámek tvoří dominantu rozsáhlého parku. Ten byl založen teprve v polovině 19. století, po zasypání zámeckého příkopu. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také prostorné skleníky.
V těsné blízkosti zámku se rozkládá Lánská obora, část někdejší tzv. Velké obory z 18. století. Obora slouží zejména k chovu ušlechtilé lovné zvěře. Možnost pořádání reprezentativních honů byla jedním z důvodů, proč byly Lány v roce 1921 zvoleny za přechodné a letní sídlo hlavy nového československého státu.
Zámek je tudíž spjatý s T.G. Masarykem, který považoval Lány za svůj domov a trávil zde chvíle práce i odpočinku. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 se do Lán přestěhoval i se svou rodinou natrvalo. Na lánském hřbitově, který můžete shlédnout, je také pochován i se svou rodinou. V obci můžete také navštívit malé muzeum T.G. Masaryka.
Lánské lesy ukrývají také pozoruhodnou technickou památku: zbytky druhé nejstarší železnice na evropské pevnině. Koněspřežná dráha měla vést z Prahy do Plzně, byla však ukončena v katastru obce Lány u osady Brejl. Dodnes můžeme najít pozůstatky koněspřežky v lánské oboře.
V Lánech bylo otevřeno pro veřejnost v roce 1997 také Muzeum sportovních vozů, kde si můžete zblízka prohlédnout několik desítek unikátních sportovních a závodních vozů a dozvědět se více o historii i současnosti automobilového sportu.