O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Boží Dar


Obec

výlety Krušné hory


Kam na výlet?

Stejně jako ostatní krušnohorské obce se může i Boží Dar chlubit úspěšnou hornickou minulostí. Má ovšem v rukávu jedno eso navíc – jeho poloha (1028 m.n.m.) mu zajišťuje titul nejvýše položeného městečka ve střední Evropě. Byl založen roku 1533 na příkaz saského kurfiřta Johanna Friedricha poté, co vyšlo najevo neuvěřitelné rudné bohatství Krušných hor. Z území, které bylo všeobecně považováno za chudý a nehostinný kraj, se rázem stal lukrativní region s velice nadějnou budoucností. Vleklé spory o Boží Dar mezi českou a saskou stranou ukončila teprve Schneeberská dohoda z roku 1556.
Většina starších památek bohužel shořela při velkém požáru roku 1808. Přesto tu najdete několik architektonických skvostů, které stojí za prohlídku – např. barokní kostel sv. Anny nebo klasicistní radnice. Celkově si naštěstí Boží Dar dokázal uchovat kouzelný ráz horského městečka, který nenarušil ani prudký rozvoj turismu ve 20. století.
Název obce je spojen s legendárním výrokem Johanna Friedricha: „Tento vzácný kov, to je váš chléb, to je dar boží.“ Tuto větu prý prohlásil, když mu Božídarští nabízeli k sezení židli vyrobenou z jednoho kusu stříbra. Zásoby stříbra a cínu živily místní až do počátku 19. století, ovšem už v 17. století bylo jasné, že pouze hornictví nestačí. � ikovní horalové si přivydělávali vyšíváním, paličkováním, sběrem lesních plodů nebo těžbou rašeliny. Spoustu zajímavostí o životě obyčejných lidí se můžete dozvědět v božídarském muzeu, kde se seznámíte také s vývojem obce nebo se známým písničkářem Antonem Güntherem.

Dnes je Boží Dar populárním horským střediskem, kam každoročně přijíždějí tisíce turistů z Čech i zahraničí. Obrovské plus bylo otevření hraničního přechodu do Německa roku 1971. Od té doby prestiž Božího Daru stoupá úměrně s kvalitou poskytovaných služeb. Věřte, že nudit se tu rozhodně nebudete. Největším lákadlem v zimní sezóně je rozlehlý lyžařský areál Neklid a nedaleký Klínovec. Na běžkaře čeká zhruba 70 km upravených tras, na které navazuje dalších 50 km v Německu.
Krušné hory mají samozřejmě co nabídnout i v létě a Boží Dar je toho jasným důkazem. Přímo na náměstí začíná naučná stezka Božídarské rašeliniště, která vám ukáže největší přírodní rezervaci v Krušných horách. Další příjemná procházka vás čeká, vydáte-li se po trase Blatenský příkop. Stezka podél technické památky z 16. století vás dovede až do obce Horní Blatná. Kdo se nerad prochází po svých, může nasednout na horské kolo a prozkoumat okolní cyklotrasy.