O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Kovářská


Obec

výlety Krušné hory


Svým vznikem, jménem a dokonce i městským znakem je krušnohorské městečko Kovářská nerozlučně spojena s železnou rudou, která se ve zdejších lesích těžila už od 14. století. V roce 1595 tu byla postavena jedna z prvních vysokých pecí u nás. Dnes tuto slavnou železářskou historii sice připomínají jen rozbořené zbytky technických památek, až do 19. století to ovšem byl téměř jediný zdroj obživy místních obyvatel.

Narůstající prosperitu obce narušilo období třicetileté války, především pak násilná rekatolizace, která vyhnala spoustu usedlíků do sousedního Saska. Jednu konkrétní válečnou událost připomíná dodnes nedaleký Palouk mrtvých. Přesto se ale místní dokázali zase brzy vzchopit a Kovářskou čekala vrcholná etapa jejího hutnického vývoje.

Zásadní roli v životě horalů sehrály napoleonské války – na jednu stranu obrovská poptávka po železe, na stranu druhou ovšem také ničivé boje, ztráty a epidemie nakažlivých nemocí. Rána, kterou obyvatelé Kovářské utrpěli, byla příliš hluboká a znamenala v podstatě konec železné horečky. Hutnictví nahradila výroba zápalek, šindelů, přízí a nití. Vzniklo také několik továren na samet, ale na absolutní špici úspěchu stála Kallova továrna na rybí konzervy.

Původní střed obce označuje barokní kostel sv. Michaela z let 1709 – 1710, který zdobí kazetový strop s obrazy svatých. Ze stejné doby pochází také Mariánský sloup před kostelem. Za posledními domy směrem na Černý potok stojí kamenná kaple sv. Marka z roku 1913. Nejslavnější místní atrakcí, přitahující nejen nadšené fandy letectví, je Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944. Od roku 1997 se zde koná pravidelné každoroční setkání bývalých amerických i německých pilotů.

Kovářská má ideální polohu pro milovníky pěší i cykloturistiky. Vydáte-li se například po zelené značce směrem na Klínovec, po levé ruce vás zanedlouho překvapí krásná zřícenina vápenky. Opačným směrem dojdete do příhraniční obce Nové Zvolání a dále do městečka Vejprty. Modrá značka vás z centra dovede na známý krušnohorský vrchol Měděnec. V zimě můžete na nohy nasadit běžky a bezstarostně pokračovat v prozkoumávání utajených koutů přírody. Zalyžovat si můžete na místní sjezdovce nebo v obci Loučná, tím pravým sjezdařským a snowboardovým rájem je ale samozřejmě nedaleký ski areál na Klínovci.