O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Měděnec


Obec

výlety Krušné hory


Kam na výlet?
V okolí vrchu Mědník se těžilo pravděpodobně už od 10. století, první doložené zprávy ovšem pocházejí až z roku 1449. Jednalo se hlavně o stříbronosné měděné rudy. Nikoho tedy jistě nepřekvapí, že i zde, stejně jako v ostatních částech Krušnohoří, bylo v 16. století založeno hornické městečko. Jméno Měděnec dostalo městečko po nerostu, který se zasloužil o velký rozkvět celého regionu v dalších letech. Až do třicetileté války zažívali místní obyvatelé mimořádně příznivé časy, Měděnec bohatl a roku 1588 byl povýšen na horní město, což s sebou přineslo značné výhody.
Období třicetileté války, neuvěřitelná bída a všudypřítomné pustošení se ale na tváři města zle podepsalo. Roku 1640 byl Měděnec vypálen a sny o lepších zítřkách se rozplynuly v doutnajícím popelu. Nové začátky po kruté válce ještě ztěžovala násilná rekatolizace, která vyhnala většinu přeživších obyvatel protestantského vyznání do sousedního Saska. Hornictví už se tu příliš neujalo, a tak lidem nezbylo nic jiného, než se poohlédnout po jiném zdroji obživy. Částečný úspěch slavilo především paličkování krajek spolu s výrobou hraček a dřevěných hodin. Výrazněji se ale situace zlepšila až s průmyslovou revolucí, která podnítila vznik továrny na pletené zboží a přes dvacet výroben prýmků a ozdobných předmětů. Během hospodářské krize během 30. let 20. století bohužel většina továren zkrachovala a ty, co tuto nepříznivou dobu jakž takž přestály, nezachránilo ani sloučení do Spojených závodů prýmkařských v Měděnci.
Roku 1967 byla ještě obnovena těžba a úpravna magnetitu, v roce 1992 se však důl musel uzavřít kvůli vyčerpání ložiska. Další pokus přišel roku 1994, kdy svou činnost zahájil soukromý hlubinný důl Garmica. O dva roky později ho ale stihl stejný osud. Od května 2007 je veřejnosti zpřístupněna štola Marie Pomocné, ve které můžete zažít nefalšovanou atmosféru středověkých dolů. Zájemce o architekturu určitě potěší i pozdně barokní kostel Narození P. Marie z let 1803 – 1814, postavený na místě původního dřevěného kostelíku z roku 1581. Před kostelem stojí o něco mladší barokní sousoší Nejsvětější trojice. Za prohlídku stojí i zajímavé měšťanské domy hrázděného krušnohorského typu, které vás překvapí druhým vchodem umístěným v patře. To pro případ, že napadne hodně sněhu.
Měděnec je dnes oblíbené místo zimní i letní rekreace, oficiálně k němu patří i převážně chatové osady Kamenné, Horní Halže, Kotlina a Mýtinka. Lyžaři ocení malý ski areál Alšovka, ti náročnější se můžou dostatečně vyřádit na 9 km vzdáleném vrchu Klínovec, největším lyžařském středisku Krušných hor se snowparkem pro snowboardisty. Měděnec také protíná populární Krušnohorská magistrála, kterou jistě dobře znají příznivci bílé stopy a cyklistiky. Dáváte-li přednost pěším výletům, můžete vyrazit po modré turistické značce přes Mědník do obce Kovářská nebo naopak do Perštejna k údolí řeky Ohře. Nezapomeňte se zastavit u skalního útvaru Sfingy.