O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Nové Hamry


Obec

výlety Krušné hory


Kam na výlet?
Kouzelné místo při soutoku Bílého potoka a řeky Rolavy přitahovalo nové osadníky nejen svou romantickou atmosférou, ale především vynikajícími podmínkami pro rýžování cínu. Později se přidala také úspěšná těžba železné rudy, která vedla k založení městečka Nové Hamry. Jméno dostalo podle nového hamru postaveného pod Dvorským vrchem. Roky tvrdé hornické dřiny naučily místní usedlíky neobyčejné přizpůsobivosti a vytrvalosti, díky které si po ukončení těžby v 19. století rychle našli jiný způsob obživy. Věnovali se hlavně krajkářství, výrobě perleťových knoflíků a pocínovaných lžic.
Významnější architektonické památky na vás čekají spíše v nedalekém Nejdku, ale jeden skvost by se tu přece jen našel. Na první pohled se kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1789 příliš neliší od dalších horských kostelíků, uvnitř se však skrývá nádherné rokokové zařízení a varhany z 18. století. Za zmínku stojí také místní železnice, a to hlavně úsek mezi obcemi Nejdek a Pernink . Během 15 km překonává trať 360 m převýšení a pro své serpentiny, tunely a fantastické výhledy do údolí je důvěrně nazývána Krušnohorský Semmering.
Přestože mají Nové Hamry jen necelých 300 obyvatel, svým sportovním zázemím strčí do kapsy i některá větší střediska. Zdejší lyžařský areál nabízí několik upravovaných sjezdovek, na kterých se nebudete muset vyhýbat davům sportovních nadšenců. Svěží vzduch a působivé ticho okolních lesů si můžete vychutnávat také na běžkách, v létě pak na horských kolech nebo pěšky. Na slavnou Krušnohorskou magistrálu se odsud dostanete za pár minut. Značené běžecké trasy a cyklostezky ovšem křižují celé Krušné hory na české i německé straně.