O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Pernink


Obec

výlety Krušné hory


Tak jako karlovarští rodáci vděčí za svůj domov pronásledovanému jelenovi, je i původ horského městečka Pernink nerozlučně spojen s lesní zvěří. Tentokrát to ovšem není mírumilovný paroháč, ale divoký medvěd, který podle legendy vyhrabal na místě dnešního Perninku rudu. Odtud tedy původní název Bärringen a také městský znak s hornickým nářadím a medvědem. Nicméně existuje i druhá verze – název obce je prý odvozen od prvního osadníka jménem Bär.

Ať už byl původ názvu jakýkoli, založení Perninku byl jistě šťastný nápad. Po dvě staletí se město mohlo těšit z ohromného rudného bohatství, především cínu a stříbra. Ne nadarmo se území mezi obcemi Pernink, Horní Blatná a Abertamy říkalo „Stříbrný trojúhelník“. V 18. století se však místní museli chtě nechtě přeorientovat na řemesla, jelikož hornictvím by se už déle neuživili. Ve většině krušnohorských obcí se ujalo zejména krajkářství a rukavičkářství. Raritou Perninku byli cvičitelé a prodejci zpěvného ptactva, kteří učili hýly a kanáry zpívat populární české písničky.
V Perninku najdete ještě dnes zachované původní hrázděné stavby, které jako by vás vtahovaly do živé minulosti. Další historickou památkou je barokní kostel Nejsvětější trojice. Pýchou města je ale jedinečný kamenný viadukt, který najdete kousek za nádražím. Železniční stanice v Perninku je se svou nadmořskou výškou 902 m.n.m. druhá nejvýše položená v České republice a vybudování tratě z Karlových Varů až do Potůčků byl roku 1899 nesmírně náročný úkol. Pohled na kamenné veledílo vám vezme dech. Viadukt má 6 oblouků a v nejvyšším bodě měří 20 metrů.
Obliba Perninku jako cíle zimní i letní rekreace neustále roste. Na poměry malého horského městečka nabízí opravdu vynikající zázemí pro zimní sporty. Můžete otestovat hned tři lyžařské areály přímo v obci a pokud byste přece jen zatoužili po prudších svazích, na známý Neklid a Klínovec je to jen pár kilometrů. Na své si tu samozřejmě přijdou i příznivci bílé stopy. V létě na vás čekají velice příjemné procházky nebo projížďky v okolních lesích. Zkuste se vydat například po modré značce, která vás dovede na pověstmi opředenou Dračí skálu a Vlčinec.