O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Haidmuhle


Muzea

výlety Lipno a okolí


Výlety s dětmi
Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem v nadmořské výšce přes 800 m. Nové Údolí bývalo rušnou pohraniční osadou, dnes však zde kromě jedné chalupy najdete pouze bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.

Právě železnice udělala z Nového Údolí to, čím je dnes - rušným turistickým cílem mnoha návštěvníků od nás i ze světa. V okolí jsou perfektní vycházkové trasy např. k Plešnému jezeru, na místo styku hranic Rakouska, Bavorska a Čech - Trojmezí, či do sousedního bavorského městečka Haidmühle, jež je z Nového Údolí vzdáleno cca 1 km.
Zastávka ČD Nové Údolí je konečným bodem tratě z Černého Kříže, ale nikoliv jedinou železnicí v tomto místě. Parta nadšenců, sdružená ve spolku Pošumavská jižní dráha, totiž vybudovala v Novém Údolí nejkratší mezinárodní železnici na světě! Na původním náspu tratě znovupoložila koleje přes státní hranici v délce 105 metrů a obnovila přeshraniční provoz!

Po této železnici se v turistické sezóně můžete svézt replikou parní lokomotivy, šlapací drezínou a obdržet pamětní jízdenku. Jízdné je dobrovolné a tudíž každému dostupné. A nejen to. V našem areálu jsou odstaveny tři historické železniční vagony, v nichž naleznete další zajímavosti! Jeden z nich slouží jako muzeum Pošumavských železnic s unikátním souborem dobových fotografií bývalého nádraží Haidmühle a dalšími zajímavostmi. No a konečně v dalším z vozů si můžete koupit občerstvení, pohlednice, mapy, suvenýry a další výrobky, a to za ceny stejné jako ve vnitrozemí! Lavičky před vagony vám poslouží k posezení a při Vášem výletu si zde můžete odpočinout před další cestou.

Pohodlně se posaďte, nasajte atmosféru dávných časů a potěšte se pohledem na Studenou Vltavu, která právě pod "našimi okny" v Novém Údolí vstupuje na české území...