O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Frymburk


Obec

výlety Lipno a okolí


Tipy na výlety

Malebné městečko Frymburk patří do turisticky atraktivní rekreační oblasti na levém břehu Lipenské přehrady. Leží ve výšce 730 m nad mořem a rozkládá se na poloostrově u Lipenského jezera.

Prehistorické nálezy v blízkém okolí města naznačují osídlení už deset tisíc let před naším letopočtem. První zprávy o novodobém Frymburku pocházejí ze 13. století. Tehdy je zmiňován jako trhová ves na význačném přechodu přes řeku na obchodní stezce z Horních Rakous do Českého Krumlova. V roce 1379 byl Frymburk poprvé nazván městem
Na jižní straně náměstí stojí původně ranně gotický kostel sv.Bartoloměje z roku 1277, přestavěný kolem roku 1530 pozdně goticky. Vnitřní zařízení kostela je barokní. Západně od kostela stojí stará frymburská škola, patří k jedněm z nejstarších v jižních Čechách. ve staré škole působil jako varhaník a učitel hudby Jan Nepomuk Vojtěch Maxant (1750-1838).

V parku na náměstí stojí kamenná mohyla s bronzovým reliéfem A.Stiftera - německy píšící básník, spisovatel i malíř, který je podobně jako Karel Klostermann spisovatelem Šumavy. Stifter zde několikrát trávil prázdniny a zde poznal měšťanskou dcerku Fanny Greiplovou. Sňatek byl podmíněn Stifterovou zajištěnou existencí, a proto se pokoušel, ovšem bez úspěchu, získat učitelské místo zprvu v Praze a pak v Linci. Mezitím se jeho velká láska provdala za jiného muže.

Za shlédnutí určitě stojí kamenná kašna z roku 1676, pranýř se zvonem z roku 1651. Mariánský sloup zbudovaný v římskám slohu z roku 1635, který patří mezi nejstarší v Čechách.
Při napouštění Lipenského přehradního jezera byl Frymburk z větší části zatopen. Z původní obce se dochovalo náměstí, jímž se táhne park s letitými stromy a barokní kašnou, která je chráněnou technickou památkou.
V obci je přístav přívozu, který zajišťuje spojení s Frýdnavou (Přední Výtoní) na druhém břehu Lipenské přehrady. Po žluté stezce pak můžeme vyrazit např. na Vítkův Kámen.
Nad Frymburkem se tyčí vrch Marta s kaplí, odkud je nádherný výhled na jezero, okolní vrchy a při jasném počasí i na vrcholy Alp.