O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Mariánský chrám Křtiny - Perla Moravy


Církevní stavby

výlety Moravský kras


Mariánský chrám Křtiny - Perla Moravy
Křtiny jsou jedním z našich nejstarších poutních míst. Podle staré pověsti ve zdejším údolí křtili Cyril a Metoděj a jejich žáci. Proto i onen starobylý název: Vallis baptismi - údolí křtu - Křtiny.

Do nádherného Křtinského údolí se už na počátku 13. století vypravili premonstráti z opatství v Zábrdovicích u Brna, kteří tu vybudovali kostel a malý klášter. Roku 1728 byl položen základní kámen, v roce 1750 byl chrám dokončen. Současný chrám, ke kterému každý rok míří tisíce poutníků, pochází z 18. století. Je to rozlehlá, nápadná stavba, která byla vybudována podle projektu stavitele Giovanniho Santiniho. Díky své vnitřní výzdobě a architektuře patří k nejcennějším památkám barokního slohu na Moravě.

Kostel je zasvěcen Panně Marii, jejíž socha je umístěna na hlavním chrámovém oltáři. Podle pověsti byla socha nalezena za silné bouře v nedalekém lesíku. Poté byla přenesena do tehdejšího kostela a umístěna na bočním oltáři. Na místě, kde byla socha nalezena, pak lidé postavili památný sloup. A Panna Maria jim to prý nikdy nezapomněla. Když po skončení třicetileté války začala v Brně řádit morová rána, věřící se vydali žádat o pomoc na posvátná místa. Mor ustal až po prosbách v Křtinském kostele.