O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámky a hrady na dolním toku Divoké Orlice


Zámky a letohrádky

výlety Orlické hory


Tipy na výlety
Častolovice, městečko v podhůří Orlických hor, jsou známé díky místnímu renesančnímu zámku
. Častolovice spolu s dalšími
pozoruhodnými sídly na Divoké Orlici – Kostelcem nad Orlicí, Doudlebami nad Orlicí, hrady Potštejnem a Liticemi – tvoří pět skvostů české historické architektury. Pět ukázek dobového života od 13. do 20. století. Připočtete-li nedaleké oblastní centrum Rychnov nad Kněžnou, město podorlických muzeí, je zřejmé, že návštěva tohoto kraje bude stát za to.
Zámek v Častolovicích a park Zámek v Častol. a park Zámek v Častolovicích Zámek v Častolovicích Divoká Orlice Divoká Orlice

Osu oblasti tvoří dolní polovina řeky Divoké Orlice. Říčka opustí návrší Orlických hor, za Žamberkem si proráží cestu mezi strmými lesnatými kopci. Hrady Litice a Potštejn zvýšky shlížejí na klikaté romantické údolí řeky. Pak se řeka zklidní a mírně zvlněnou rovinou plyne k Týništi, kde se stéká se svou sestrou Tichou Orlicí. Přitom míjí tři krásné zámky, perly podorlického kraje – Doudleby, Kostelec a Častolovice. Z nich je zámek Častolovice nejznámější. A právem se řadí mezi nejkrásnější zámky v celé zemi. Navíc není jen zakonzervovanou připomínkou historie – je obydlen, citlivě spravován, otevřen návštěvníkům i různým společenským akcím. Sídlo je centrem kulturního života. O tom se každoročně přesvědčují desítky tisíc návštěvníků, kteří obdivují nádherné interiéry, rozlehlý anglický park a zámecký zvěřinec, oslavují významné životní události nebo navštíví koncert či výstavu.