O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Orlická přehrada


"Vodní plochy a toky"

výlety Orlík


Nachází se v jižních Čechách, kde přehrazuje řeku Vltavu. Přehrada byla vybudována v letech 1954-1961 jako vodní elektrárna. Své jméno získala díky nedalekému zámku Orlík. Je největší z vltavských přehrad.

Délka hráze: 511 m

Výška hráze: 91 m

Plocha jezera: 2732 ha

Délka: 68 km na Vltavě, 23 km na Otavě, 7 km na Lužnici

Objem: 717 mil. m3

Orlická přehrada je výborným místem pro potápění, surfování, plavání a vůbec je ideálním místem pro dovolenou.
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jméno dostala podle zámku, jenž kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.
Přehrada byla budována v letech 1954 - 1961. V první etapě výstavby bylo připraveno zázemí pro budoucí stavbaře. V další etapě byl vybudován žlab, do něhož byla po dobu stavby hráze převedena voda Vltavy. Ihned potom započaly práce na vlastním tělese hráze. U paty hráze byla na levém břehu postavena hydroelektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami.
Na pravém boku hráze je ozubnicový výtah pro lodě, který nahrazuje plavební komory obvyklé na jiných přehradách. Jižně od hráze je na levém břehu přístav lodní dopravy po Orlické přehradní nádrži, která zajišťuje spojení hráze s Orlíkem nad Vltavou a s hradem Zvíkov.