O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Stekník


Zámky a letohrádky

VÝLETY SEVERNÍ ČECHY


Tipy na výlety
Ves Stekník bude naším prvním cílem. Najdete ji tak asi 6 km východně od Žatce. A zmínky o ní pocházejí už z roku 1389, kdy je toto místní jméno uváděno ve formě „Vzteklník“ nebo „Vzteklinec“. V 16. stol. byla označována jako „Steklník“, pozdější německý tvar tohoto toponyma se ustálil ve formě „Steknitz“, zatímco česká forma v dnešním „Stekník“.

Zajímavá obec, i když ne příliš veřejnosti známá, má přece jen jedno unikum. Je totiž v současné době jedinou vesnickou památkovou zónou okresu Louny. Dominantou vesnice je zámek, stojící při západním okraji obce. Cesta k zámku vede vesnicí, na jejíž návsi jsou zachovány bohatě zdobené brány selských statků. Stavitelé těchto statků si nepochybně brali vzor z barokních zámeckých portálů.

Zámek, postavený patrně kolem r. 1650, rokokové přestavěný v druhé polovině 18. století, s terasovitými zahradami si jako své rodinné sídlo nechali postavit Kulhánkové z Klaudensteina, původně žatečtí měšťané povýšení do šlechtického stavu. Náves je pozoruhodná malebnými štíty některých usedlostí a svědčí o tom, že kdysi patřil Stekník mezi skvosty venkovského barokního stavitelství (vesnická památková zóna).