O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Pivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesy


Muzea a galerie

VÝLETY STŘEDNÍ ČECHY
Zajímavosti z regionu


Pivovarské muzeum otevřeno každou sobotu od 15.00. Exkurze trvá cca 60 minut a zahrnuje malé občerstvení. Minimální počet návštěvníků je 6 a vstupné je 70,- Kč.

Vize vzniku černokosteleckého pivovarského muzea se začala naplňovat roku 2001, kdy vznikla společnost Dej Bůh štěstí spol. s r.o. a zakoupila silně zanedbaný pivovarský areál v Kostelci nad Černými lesy. Účelem tohoto zásadního rozhodnutí bylo získání rozsáhlého skladovacího areálu pro velká množství pivovarských technologií ze stále se zavírajících a bouraných pivovarských provozů. Podstatná výběrová kritéria pro selekci objektu byla: zcela zásadně pivovar, co nejzachovalejší původní technologie nejlépe předválečná s možností jejího zprovoznění, zachovaný průmyslový architektonický ráz komplexu pivovarských budov bez pozdějších přístaveb a demolovaných částí, turisticky vhodná lokalita pro budoucí dosažitelnost a samozřejmě cena. Tyto podmínky nejlépe splňoval ve své době bývalý pivovar v Kostelci nad Černými lesy. Pro představu na druhém místě u nás skončil pivovar v Dobrušce, který byl přeci jen zcela mimo hlavní turistické trasy.
bednáři při práci
Bednářští mistři při práci před unikátní budovou polygonálního mlatu

Již v roce 2001 bylo nashromážděno tolik artefaktů, že nebylo možno v rámci nějaké pronajaté stodoly vše uskladnit a především tyto věci neustále někam stěhovat. Od tohoto roku se získané věci ukládají právě v černokosteleckém pivovaru a musíme podotknout, že začíná být těsno i zde. Je zcela nutné začít uložené předměty, stroje a technologie repasovat a vystavit.