O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Vírská údolní nádrž


Vodní plochy a toky

výlety Žďárské vrchy


Tipy na výlety
Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí a do provozu byla dána v roce 1958. Přehrada zatopila obec Chudobín a část obce Korouhvice. Přehrada slouží jako ochrana před povodněmi na dolním toku Svratky, vyrábí elektický proud ve své hydroelektrárně, vyrovnává nízký stav hladiny Svratky a pitnou vodou je díky této stavbě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko a část Žďárska a v poslední době i Brno. Bohužel díky tomu je tato krásná lokalita nepřístupná rekreaci i rybolovu a pro její okolí platí vyhláška I. pásma hygienické ochrany. Pouze po levém břehu vede cyklistická stezka s asfaltovým povrchem.
Za nízkého stavu vody můžete z části spatřit ze břehu zatopenou budovu bývalé betonárky. Zásluhou toho, že ještě před úplným dokončením stavby se začalo s napouštěním nádrže, nezbyl pak čas na likvidaci některých budov.
Svoje kouzlo má sjíždění rozbouřené řeky Svratky, pro které byl horní tok pod hlavní hrází patřičně upraven a „ztížen“ umělými splavy a překážkami. Pokud vás zajímá vodní rozvrh hladiny řeky, stačí zavolat na dispečink Povodí Moravy.