O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

CHKO Železné hory


CHKO a rezervace

výlety Železné hory


Tipy na výlety
Severozápadní výběžek Českomoravské vrchoviny tvoří Železné hory, jejichž polohu lze přibližně vymezit městy Heřmanův Městec, Slatiňany, Hlinsko, Ždírec nad Doubravou, Chotěboř a Třemošnice.V severní části pozvolna klesají k Polabské nížině, zatímco na jihozápadě, kde je ohraničuje řečiště řeky Doubravy, se významným hřebenem zdvihají nad Čáslavskou kotlinu.

Nejvyšším bodem Železných hor je Pešava (697 m) zdvihající se východně od Hlinska, z dalších vrcholů stojí za zmínku Vestec (668 m), Spálava (663 m), Bučina (606 m), Krkaňka (567 m) a Kaňkovy hory (557 m). Přes svou značnou nadmořskou výšku nad okolní krajinou nejsou Železné hory horami v pravém slova smyslu a mají spíše ráz vrchoviny až pahorkatiny. Jejich jméno vzniklo díky načervenalému zbarvení hornin způsobenému výskytem oxidů železa.

Rozloha: 284 km2
Geografická orientace: 49° 42´- 49° 56´ N, 15° 32´ - 15° 53´E
Nadmořská výška: 268 m (u Slatiňan) - 668 m (Vestec)
Vyhlášení: vyhláška MŽP ČR č.156/1991 Sb.
Maloplošná zvláště chráněná území v CHKO:
- 1 národní přírodní rezervace
- 12 přírodních rezervací
- 11 přírodních památek

Dále je v působnosti Správy CHKO Železné hory národní přírodní rezervace Bohdanečsky rybník, národní přírodní památka Šejval a národní přírodní památka Semínský přesyp které se nachází mimo území CHKO Železné hory.