O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Slatiňany


Zámky a letohrádky

výlety Železné hory


Kam na výlet?
Původně zde stála tvrz, přestavěná v letech 1588 – 90 na zámek. Dnešní podobu romantického novogotického zámku získal však až koncem 19. století. Od roku 1761 vlastnili panství Auerspergové a za knížete Karla Auersperga byla v letech 1800 – 1822 provedena klasicistní přestavba. Roku 1945 přešel zámek do vlastnictví státu. Po roce 1950 zde bylo zřízeno hippologické muzeum. Expozice největšího a nejkomplexnějšího „ muzea koní“ v Evropě byla vytvořena svozy ze stodvacetidvou hradů a zámků Čech a Moravy, předměty z vysokých škol a výzkumných ústavů.
Návštěvníci mohou shlédnout původ a vývoj koně, jeho využití člověkem.
Kromě této expozice je zámek centrem kulturního a společenského dění ve městě, neboť se zde pořádají různé výstavy a koncerty, kdy pěkné zážitky umocňuje krásné zámecké prostředí.
Nesmíme opomenout přilehlý zámecký park, založený počátkem minulého století v anglickém stylu na ploše 16 ha. Procházku parkem zpestří výběh koně Převalského, který návštěvníci najdou vpravo při vstupu do parku.
Park byl postupně obohacován o další a další dřeviny a dnes se uvádí, že je v něm soustředěna druhá dendrologicky nejbohatší sbírka ve východních Čechách. Zámek i park patří k esteticky velmi působivým lokalitám, a zvláště na jaře a na podzim zde můžete spatřit velmi hezké scenérie. Terén je nenáročný, park je dobře udržovaný, a proto Vám jeho návštěvu můžeme vřele doporučit.